Zalany Albo Zapiaszczony Aparat Fotograficzny - Co Robić?

Zbliża się okres wakacyjny, sprzyjający częstszym wyjazdom np. nad wodę lub w góry. Poza domem lub studiem aparaty fotograficzne narażone są na wpływ warunków atmosferycznych lub nieprzewidziane wypadki. Jak postępować, kiedy nasz aparat cyfrowy został zalany wodą, wpadł do morza lub zasypał piasek? Postaramy się udzielić kilku porad co robić, kiedy już zdarzy się taka sytuacja.

Mój Aparat Fotograficzny Wpadł Do Morza Lub Rzeki

Wysokie napięcie na kondensatorze lampy błyskowej

Pierwszym, powszechnym i najczęściej zdarzającym się wypadkiem jest zalanie aparatu. Zalania możemy podzielić na dwie grupy, wywołane wodą słodką i słoną. Pamiętać należy, że każdy kontakt urządzenia elektronicznego z wodą, szczególnie aparatów fotograficznych wyposażonych we wbudowaną lampę błyskową może zakończyć się trwałym uszkodzeniem sprzętu. O ile w przypadku wody słodkiej ryzyko dodatkowych uszkodzeń jest mniejsze, zawsze takie istnieje. Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności usunąć akumulator zasilający. Jeżeli nasz aparat posiada zewnętrzną baterię podtrzymującą pamięć lub ustawienie zegara należy ją również zdemontować. Na tym etapie można poprzestać i dostarczyć sprzęt do serwisu. Należy pamiętać, że z uwagi na występujące w aparacie wysokie napięcie na kondensatorze WN lampy błyskowej, demontaż urządzenia w celu wysuszenia nie jest wskazany, ponieważ może powodować dotkliwe poparzenia spowodowane porażeniem prądem o dużym natężeniu i napięciu rzędu 300V. Można do tego celu wykorzystać zwykłą suszarkę, gdzie pęd ciepłego powietrza przyspieszy odparowanie cieczy.
W przypadku słonej wody rzecz ma się nieco inaczej. Sól zawarta w cieczy powoduje natychmiastową elektrolizę połączeń elektrycznych. Na jednym biegunie tworzy się wodór, na drugim tlen. Tlen w połączeniu ze stykami powoduje natychmiastową korozję. Dodatkowo, w trakcie uwalniania i opływania innych elementów metalowych również następuje przyspieszona ich korozja, pokrywanie tlenkami – często na powierzchni obudów ze stopów magnezu powstają białe wykwity. Postępowanie ze sprzętem jest analogiczne jak powyżej. Z tą uwagą, że jeżeli utopienie sprzętu wystąpiło w akwenie o bardzo dużym zasoleniu, chociaż brzmi to może nielogicznie, ale można zaryzykować (oczywiście po wcześniejszym usunięciu wszelkich ogniw) umieszczenie urządzenia pod bieżącą słodką wodą, która jest niejako „bezpieczniejsza” dla elektroniki, a zmniejszając stopień zasolenia zmniejsza się intensywność elektrolizy wewnątrz elektroniki. Sprzęt oczywiście natychmiast suszymy i dostarczamy do serwisu aparatów fotograficznych.

Obiektyw fotograficzny wpadł do wody

Kolejną silną właściwością słonej wody jest reakcja i wytrawianie różnych powłok stosowanych w elementach optycznych. Osad powstały na soczewkach obiektywów zazwyczaj powoduje pozostawienie po wyczyszczeniu plam, które w skrajnych przypadkach jak np. mocne światło boczne, mogą powodować rozszczepienie światła i efekt smug, rozbłysków lub innych niekontrolowanych refleksów na otrzymanym zdjęciu.

Sklejenie Aparatu - Zalanie Słodkim Płynem

Oddzielną grupę stanowią zalania płynami powodującym sklejanie elementów mechanicznych. Są to wszelkiego rodzaju soki, czy np. piwo, tzw. słodkie płyny. Jak przed każdym zalaniem, bardzo ciężko ustrzec się czy zapobiec przed faktem, gdyż sytuacje te występują nagle. Urządzenie podlane słodkim płynem często początkowo działa, z uwagi na większą lepkość płyn nie dostaje się do wnętrza urządzeniu. Po pewnym czasie, po odparowaniu płynu, sklejeniu ulegają różne elementy ruchome – przełączniki, elementy otwierane (głowica lampy błyskowej) czy, w zależności od ukierunkowania do wnętrza komory lustra, lamelki migawki. Wszelkie elementy obracane, pierścienie. Zaradzić można wstępnie smarując miejsca zaklejone za pomocą pędzelka umoczonego w spirytusie. Wstępnie, ponieważ często za jakiś czas elementy ponownie ulegają sklejeniu. Ostatecznie może pomóc całkowity demontaż urządzenia i dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni łącznych w serwisie aparatów fotograficznych.

Aparat O Podwyższonej Szczelności Czy Obudowa Podwodna?

Wpływ wody na elektronikę w aparacie cyfrowym

Na rynku pojawiają się również urządzenia o zwiększonej szczelności lub nawet funkcjonujące jako wodoodporne. Najczęstszymi przedstawicielami w tym segmencie są aparatu kompaktowe, zdarzają się również kamery. Skoro są to urządzenia wodoodporne, czemu tak często ulegają zalaniu? Dodatkowe uszczelki lub pierścienie owszem, może i zwiększają odporność tych urządzeń na wpływ warunków atmosferycznych lub nawet na bezpośredni kontakt z płynami, lecz należy pamiętać, że najlepszymi urządzeniami do rejestracji podwodnej są urządzenia dedykowane do tej funkcji. Istnieje w nich możliwość, w zależności od typu za pomocą zazwyczaj podciśnienia w bezpieczny sposób sprawdzenia szczelności. Alternatywą pozostają zewnętrzne obudowy do rejestracji podwodnej. Wpływ podwyższonych temperatur, soli morskiej oraz piasku radykalnie wpływa na trwałość uszczelnień w urządzeniach, które mają zwiększoną szczelność i w konsekwencji uszkodzenie elektroniki poprzez zalanie.

Piasek w obiektywie fotograficznym

Aparat Cyfrowy Wpadł Do Piasku

Znaczny wpływ na trwałość i funkcjonalność mechanizmów znajdujących się wewnątrz sprzętu fotograficznego i wideo ma wszędobylski piasek. Z uwagi na rozmiary przekładni najdrobniejsza drobina kwarcu może być zabójcza dla mechanizmów. Twardość ziaren jest dużo większa niż materiału, z którego są wykonane tryby, zazwyczaj plastik. Pojawia się wtedy charakterystyczne terkotanie a w skrajnych przypadkach zatrzymanie całego zespołu lub mechanizmu. Pomóc wówczas może tylko naprawa w serwisie aparatów fotograficznych. Pewna grupa obiektywów posiada listwę optyczną umożliwiającą pozycjonowanie mechanizmu AF. Dosłownie jedno ziarenko piasku może spowodować zarysowanie specjalnie spreparowanej powierzchni listwy i w konsekwencji całkowitą awarię mechanizmu AF. Ustrzec przed zapiaszczeniem w pewnym stopniu umożliwia stosowanie dopasowanych pokrowców oraz pasków wraz ze stabilnym zamocowaniem na szyi lub nadgarstku. Większość przypadków to upadek w piach w wyniku upuszczenia wywołanego naszą nieuwagą.

Wpływ Zmian Temperatury Na Aparat Fotograficzny

Utlenione i uszkodzone styki obiektywu lub aparatu fotograficznego

Kolejnym przypadkiem który wpływa na funkcjonalność lub komfort używania całego zestawu jest temperatura. Szczególnie ta bardzo wysoka. Unikajmy jak ognia pozostawiania sprzętu np. w szczelnie zamkniętym samochodzie, gdzie na słońcu temperatura wewnątrz pojazdu podnosi się do bardzo wysokiej wartości. Podobnymi miejscami są silnie nasłonecznione parapety. Pomimo stosowania zastępczych rozwiązań pod postacią teflonowych powierzchni trących, bardzo często stosowany jest jednak tradycyjny smar, który pod wpływem podwyższonej temperatury paruje i osadza się na innych elementach optycznych lub ruchomych powodując ich sklejanie. Najbardziej wrażliwymi elementami całego zestawu na takie zdarzenia są lamelki przysłony. Wskutek sklejenia otrzymujemy w efekcie prześwietlone zdjęcia, ponieważ otwór przysłony pozostaje cały czas maksymalnie otwarty lub zamyka się dużo wolniej.
W trakcie zimowych miesięcy ujemna temperatura jest w zasadzie jedynym wrogiem naszych urządzeń. Nawet nie tyle sama temperatura, co gwałtowne jej zmiany. Przemieszczając się pomiędzy dużym chłodem a ciepłym pomieszczeniem stosujmy zasady określone dla urządzeń elektronicznych, tj. pamiętajmy o wyjęciu przynajmniej akumulatora zasilającego oraz odczekaniu przynajmniej 2 godzin przed ponownym używaniem. W trakcie takiej zmiany, szczególnie gdy w cieple występuje dodatkowo duża wilgotność, na wszystkich powierzchniach aparatu lub kamery następuje kondensacja pary wodnej i w konsekwencji zbieranie się kropel wody które w szczególnie niesprzyjających warunkach mogą wywołać efekt porównywalny z zalaniem sprzętu.

Aparat Fotograficzny W Podróży

Dobrze jest przyjąć zasadę, że gdy podróżujemy lub dłuższy czas nie używamy sprzętu dobrze jest usunąć z niego akumulatory. Korzyści płynących z takiego zachowania jest kilka – zmniejszamy ryzyko uszkodzenia wywołanego wpływem cieczy. W przypadku stosowania baterii unikamy wylania znajdujących się wewnątrz związków chemicznych, co równie skutecznie jak zalanie słoną cieczą utlenia powierzchnie styków a nawet może spowodować uszkodzenia obudowy. Unikamy również niekontrolowanego włączenia się aparatu. Jeżeli dla lustrzanki czy kamery takie samowolne uruchomienie nie jest specjalnie niebezpieczne, to w aparacie kompaktowym umieszczonym w futerale lub innym trwałym opakowaniu uszkodzeniu może ulec mechanizm wysuwu obiektywu lub sam obiektyw.