Naprawa Aparatów Cyfrowych

Nowe trendy w serwisowaniu aparatów

Kiedy rozpoczynaliśmy działalność, najpolpularniejszymi aparatami fotograficznymi były tzw. kompakty, czyli amatorskie małe aparaty analogowe oraz lustrzanki analogowe. Od tego czasu aparaty fotograficzne znacznie ewoluowały - wprowadzony został zapis cyfrowy poprzez rejestrację obrazu sensorem optycznym (matryca CCD) zastępujący klasyczną błonę światłoczułą. Jednak zasada pracy pozostała bez zmian. Film został wyparty, zastąpiła go cyfrowa karta pamięci oraz elektronika obrabiająca obraz. Pierwsze naprawy aparatów cyfrowych stanowiły wyzwanie dla serwisu - zmiana technologii zapisu, mnogość nowych rozwiązań układowych.
Nasz serwis rozwijał się razem z wprowadzaną technologią. Dlatego, prowadząc naprawy aparatów cyfrowych praktycznie od początku ich powstania, znamy je tak dobrze.

Innowacyjne rozwiązania naprawy aparatów cyfrowych

Wraz z wprowadzeniem aparatów cyfrowych pojawiły się nowe usługi dotyczące tych urządzeń - czyszczenie matrycy, aktualizacja oprogramowania firware. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku aparatów kompaktowych. Pojawiła się konieczność sprawdzania oraz regulacji nowych opcji obsługi serwisowej tych urządzeń. I już nie wystarczy kolimator, czy "wprawne oko" serwisanta. Niejednokrotnie, bez komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem serwisowym, niewiele się zdziała w przypadku przeprowadzenia diagnostyki oraz finalnie skutecznej naprawy.

Czyszczenie matrycy

Pomimo, że producenci wykonują aparaty cyfrowe z największą dbałością o detale, muszą istnieć pewne nieszczelności, tzw. luzy technologiczne, bez których aparat cyfrowy po prostu by nie działał. Przez te otwory dostają się na matrycę różnego rodzaju zabrudzenia, co więcej, bardzo często obiektyw pracuje jak pompa tłocząca wpompowując zabrudzenia do wnętrza komory lustra i w konsekwencji również na matrycę. Koniecznym stało się okresowe czyszczenie matrycy aparatu cyfrowego.

Aktualizacja firmware aparatów cyfrowych

Każdy, najprostszy nawet aparat cyfrowy posiada błędy. I nie mówimy tutaj już o błędach konstrukcyjnych, chociaż zdażają się i takie, lecz o błędach w oprogramowaniu. Przykładowo, jakaś funkcja nie jest do końca prawidłowo realizowana. Aktualizacja oprogramowania układowego eliminuje błędy wykryte w trakcie użytkowania aparatów cyfrowych. Podobnie ma się obsługa nowych urządzeń wprowadzanych na rynek niekoniecznie kompatybilnych z już istniejącymi.
Aktualizacja firmware w cyfrowych lustrzankach umożliwia często prawidłową współpracę z nowo wprowadzonymi obiektywami. Producenci co jakiś czas wprowadzają nowe wersje oprogramowania dla swoich produktów.
Ważna uwaga: aktualizacja oprogramowania firware powinna zostać przeprowadzona w serwisie aparatów cyfrowych. Błędne zastosowanie procedury wymiany może skutkować trwałym uszkodzeniem głównej płyty elektroniki aparatu cyfrowego.